9 04 2021

Zapraszamy na przegląd online filmów zaangażowanych społecznie!

Spójrz nieco inaczej!

W związku z realizacją projektu Politechnika Poznańska uczelnią otwartą dla wszystkich, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”, Oś priorytetowa III „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.5 „Kompleksowe programy szkół wyższych” w dniach 16-25 kwietnia odbędzie się przegląd online filmów zaangażowanych społecznie – nietypowa, ale z pewnością niezwykle ciekawa forma szkolenia skierowana do wszystkich pracowników Uczelni.

Uczestnicy będą mogli obejrzeć łącznie 8 filmów poruszających różnorodną tematykę dotyczącą osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi m. in. z utraty wzroku, zaburzeń odżywiania, narastającej depresji, tudzież takich chorób jak zespół Downa czy autyzm.

W ramach przeglądu oferujemy następujące filmy:

1. Cały świat Romy (reż. Mischa Kamp, Holandia 2019, 90 min)

Po rozwodzie rodziców dziesięcioletnia Romy czuje się niezwykle samotna. Zarówno jej nieobecny ojciec, jak i zapracowana mama, nie poświęcają jej dostatecznie dużo uwagi. Dziewczynka zaczyna spędzać coraz więcej czasu w salonie fryzjerskim swojej babci Stine, ale z aktywną zawodowo kobietą także trudno zbudować głębszą więź. Relacja między bohaterkami ulega przemianie, kiedy na jaw wychodzą problemy z pamięcią, z jakimi boryka się babcia...

Cały świat Romy to wzruszająca historia o zmaganiach z demencją. To także ciepła i pełna humoru opowieść o przyjaźni, która daje oparcie w najtrudniejszych sytuacjach - bez względu na różnicę wieku.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/NP1Qf_dJwME 

 

2. Życie animowane (reż. Roger Ross Williams, USA 2016, 89 min)

W wieku trzech lat Owen Suskind przestał mówić i chodzić. Lekarska diagnoza brzmiała: autyzm. Rodzice chłopca zaczęli powoli godzić się z faktem, że nie uda im się nawiązać kontaktu synem. Z pomocą przyszły jednak... animacje Disneya! To dzięki nim bohater zaczął reagować na bodźce płynące ze świata, a także komunikować się z otoczeniem.

Życie animowane to dokumentalne, pełne empatii spojrzenie na cudzą odmienność. To także opowieść o terapeutycznym działaniu kina, które umożliwia porozumienie ponad podziałami.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/LMX2y3Kk4q0

 

3. Miłość pisana Braillem (reż. Michel Boujenah, Francja 2016, 85 min)

Dwunastoletnia Marie, utalentowana wiolonczelistka, traci wzrok. Rodzice dziewczynki chcą, by zaczęła uczęszczać do szkoły dla niewidomych. Bohaterka ma jednak ambitny plan na przyszłość: pragnie zdać egzamin do prestiżowej szkoły muzycznej. W tym celu korzysta z pomocy Victora - nieśmiałego, lecz rezolutnego kolegi z klasy. Między dwójką - pozornie odmiennych - bohaterów, rodzi się pierwsze uczucie...  

Miłość pisana Braillem to opowieść o pasji, przyjaźni i pierwszej miłości. Film pokazuje, jak istotne jest dążenie do obranego celu. Mówi też o tym, jak wielką moc posiada... szczera rozmowa.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/jf3JopbumoA

 

4. Moja chuda siostra (reż. Sanna Lenken, Niemcy, Szwecja 2015, 105 min)

Nastoletnia Katja stanowi dla swojej siostry, Stelli, prawdziwy wzór do naśladowania. Bohaterka jest uzdolnioną łyżwiarką figurową, odnosi sukcesy i skupia na sobie uwagę dumnych rodziców. Katja ma jednak pewien sekret, który przypadkowo odkrywa Stella. Dziewczyna cierpi bowiem na anoreksję, a swoje zmagania z chorobą próbuje starannie ukryć przed resztą świata.

Film Moja chuda siostra mówi o zawiłościach siostrzanych relacji. Ukazuje również destrukcyjny wpływ, jaki zaburzenia odżywiania bohaterki wywierają na jej zdrowie oraz funkcjonowanie całej rodziny.  

Zwiastun filmu: https://youtu.be/nyt3ACRAeOw

 

5. Mój brat ściga dinozaury (reż. Stefano Cipani, Włochy 2019, 101 min)

Gio ma zespół Downa. Dla jego brata, Jacka, odmienność chłopca początkowo stanowiła powód do dumy. W końcu Gio jest niezwykły i jedyny w swoim rodzaju - niczym superbohater! Z czasem Jack zapomina jednak o wyjątkowości młodszego brata, a nawet - zaczyna się jej wstydzić. Kiedy wybiera się do nowej szkoły, próbuje zaimponować kolegom z zespołu muzycznego i uroczej Arianne. W tym celu postanawia zataić prawdę o Gio...

Mój brat ściga dinozaury to film o nauce akceptacji. To historia o konsekwencjach kłamstwa i sile prawdy - opowiedziana z lekkością i przymrużeniem oka.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/HTJ5-MwuZwI

 

6. Dogonić marzenia (reż. Rachel Griffiths, Australia 2019, 98 min)

Oparty na faktach film ukazuje historię Michelle Payne. Nastolatka marzy o zwycięstwie w Melbourne Cup. To wyścig konny, którego jak dotąd nie wygrała żadna kobieta. Ambitna dziewczyna z uporem dąży do celu, jednak ze względu na płeć mało kto traktuje jej aspiracje poważnie. Na swojej drodze napotyka dodatkowo przeszkody w postaci rodzinnej tragedii i niebezpiecznego wypadku na koniu. Czy przy wsparciu najbliższych Michelle uda się dogonić swoje marzenia?

Film w reżyserii Rachel Griffiths to familijna opowieść o poszukiwaniu swojej tożsamości, wytrwałości w dążeniu do celu i stawianiu czoła stereotypom.  

Zwiastun filmu: https://youtu.be/h5Cuu_8-leM

 

7. Dzień dobry, Robin (reż. Tylor Norwood, USA 2020, 77 min)

Dzień dobry, Robin to dokumentalny, osobisty portret Robina Williamsa - aktora, który wzruszał i bawił wiele pokoleń widzów. Film skupia się na ostatnim okresie życia wybitnego artysty. Twórcy próbują wyjaśnić, w jaki sposób choroba neurodegeneracyjna, z którą zmagał się Williams, wpływała na jego codzienne życie.

Dzień dobry, Robin stanowi empatyczne spojrzenie na zmagania aktora z depresją i wewnętrznymi demonami.  

Zwiastun filmu: https://youtu.be/qc_se7eBxtY

 

8. Powrót Bena (reż. Peter Hedges, USA 2018, 103 min)

Ben powinien spędzić święta Bożego Narodzenia w ośrodku odwykowym. Uzależniony od narkotyków chłopak postanawia jednak odwiedzić swoją rodzinę. Jego mama, Holly, cieszy się z niespodzianki, jaką jej sprawił swoim nagłym powrotem, jednocześnie jest jednak pełna obaw. Przeczuwa, że ta nieoczekiwana wizyta może wywołać komplikacje w życiu całej rodziny...

Powrót Bena to poruszający dramat o trudnej relacji między matką i dzieckiem. To filmowa opowieść o tym, w jaki sposób nałóg wpływa na najbliższe otoczenie uzależnionej osoby.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/5_dMcjGAW8I 

 

Przegląd filmowy odbędzie się w dniach 16-25.04.2021 r.

 

Organizatorzy:

Pracownia Ferment Kolektiv | ul. Głogowska 27/36, 60-702 Poznań | NIP: 559-181-07-26

Zasady uczestnictwa:

  1. rejestracja: https://www.put.poznan.pl/pl/przeglad-filmowy-rejestracja – prosimy użyć e-Login PP,
  2. przesłanie wypełnionych dokumentów zgłoszenia – należy załączyć skany bezpośrednio w formularzu rejestrowym,
  3. każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma kod dostępu uprawniający do obejrzenia zadeklarowanych filmów,
  4. w terminie 16-25.04.2021r. należy wejść na stronę: https://www.put.poznan.pl/pl/przeglad-filmowy oraz wpisać kodu dostępu,
  5. prosimy o wypełnienie ankiety przed i po każdym seansie.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Liczba miejsc ograniczona!

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Biurem ds. Osób Niepełnoprawnych [email protected]

Wydrukowany i wypełniony formularz uczestnictwa oraz oświadczenie uczestnika szkolenia prosimy przesłać pocztą wewnętrzną na adres:
Lidia Antoszewska
Dział ds. Inwestycji
Pokój 208A
pl. Marii Skłodowskiej – Curie 5
60-965 Poznań