Data dodania

13.09.2021
Prezentacja bolidu elektrycznego PM07 Zespołu Wyścigowego Politechniki Poznańskiej
bolid

Jest to siódma konstrukcja Zespołu PUT Motorsport, a druga elektryczna. To pojazd klasy Formula Student - inżynierskiego konkursu, w którym startują najlepsze uczelnie techniczne z całego świata. Według twórców konstrukcji jest to najbardziej zaawansowany technologicznie bolid w całej historii KN. „W tym roku zdecydowaliśmy się na konstrukcję nośną opartą o monocoque tworzony w technologii prepreg - rodem z F1. Charakteryzuje się on bardzo niską masą własną, a także wysoką sztywnością skrętną” - przyznaje Wiktor Jankowski, PUT Motorsport Team Leader.

Punktem wyjścia dla zespołu była wiedza nabyta w poprzednich latach. Bardzo duże znaczenie miało bezpieczeństwo oraz ergonomia kierowcy. Całkowicie przeprojektowany został również pakiet aerodynamiczny. Bolid jest napędzany silnikiem elektrycznym, dzięki któremu udało się go rozpędzić od zera do stu kilometrów na godzinę w 2.9 sekundy.

Autorski układ zawieszenia został zaprojektowany od czystej kartki. Zmiana opony na niższy profil znacząco obniżyła masę nieresorowaną. Studenci stworzyli model kinematyczny, dzięki któremu są w stanie zbadać zachowanie pojazdu w trakcie różnych sytuacji na torze.

1

2

3

4

5

6

7

PL